Evlerimizin tepe noktasında bulunan çatılarımız, mevsim şartlarına bağlı olarak sürekli güneş, rüzgar, yağmur, dolu ve kar gibi hava olaylarına maruz kaldıklarından dolayı, düzenli bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Çatı Yalıtımı Nedir?

Yaşam alanlarımız olan ev, okul ve iş yerlerinin, çevresel faktörlere ve şiddetli doğa olaylarına en çok maruz kalan bölümü çatılardır. Bu sebeplerden meydana gelebilecek sıkıntıların, bizleri en az etkilemesinin tek yolu çatı yalıtımlarıdır.

Çatı Yalıtımının Faydaları

Doğru malzeme seçimi ve doğru yöntemlerle uygulanan çatı yalıtımı; mekanların, yazın serin, kışın sıcak olmasını sağlamaktadır.

Enerji tasarrufunda, binaların iç ısının korunması çok önemlidir. Binalar, ısı kaybının büyük bölümünü çatılardan yapmaktadırlar. Doğru uygulanan çatı yalıtımı, enerji kayıplarının önüne geçmektedir ve bütçemizi korumaktadır.

Çatı yalıtımının doğru yapılmasıyla yoğuşma, terleme ve küflenmenin önüne geçilerek, yapılara bir zarar gelmesi engellenmiş olur. Ayrıca küf ve rutubetten doğan sağlıksız ortamlar, insan sağlığına zarar verdiğinden, uygulanan yalıtım, bu ortamların oluşumuna imkan tanımaz.

Çatı Yalıtım Çeşitleri

Çatı yalıtımı, çatı şekillerine göre değişiklik göstermektedir. Çatılar ise kullanım şekillerine göre;

 • Üzerinde gezilebilen çatılar,
 • Üzerinde gezilemeyen çatılar,

Yağış sularının uzaklaştırılma metoduna göre;

 • Dışa akışlı çatılar,
 • İçe akışlı çatılar,

Eğimine göre;

 • Az eğimli çatılar,
 • Çok eğimli çatılar,
 • Değişken eğimli çatılar, olmak üzere geniş bir çeşitlilik göstermektedir.

Yine kaplama malzemelerine göre, biçimine göre, çatı arası havasının varlığına göre ve taşıyıcılık niteliğine göre sınıflandırılmıştır.

Çatı yalıtımı, çatı çeşitlerinin yanı sıra uygulanma ihtiyacına göre de aşağıdaki gibi ayrılmaktadır.

 • Çatı su/buhar yalıtımı uygulamaları,
 • Çatı ısı yalıtımı uygulamaları,
 • Çatı ışık ve radyasyon yalıtımı uygulamaları,
 • Çatı ses yalıtımı uygulamaları.

Bu uygulamaların her birinin niteliğine göre, uygulanma biçimi ve kullanılacak malzeme farklılık göstermektedir.

Çatı izolasyonu yaparken; tüm bu çeşitliliğin ihtiyacını giderecek şekilde, doğru yalıtım malzemesi tercihi yapmak önemlidir. Doğru malzemeler, doğru uygulamayla buluştuğunda güzel sonuçlar elde edilmektedir.

Çatı İzolasyon Malzemeleri

Cam yünü;

gözenekli dokusuyla havayı hapsederek; gazların ısı yalıtımındaki üstünlüklerini kullanarak, düşük ısı iletimi gerçekleştirir. Dayanıklı bir malzeme olması nedeniyle tercih edilen mineral cam yünü, neme ve sıcağa maruz kaldığında dahi boyutu aynı kalır. Bozulma, korozyon, çürüme, paslanma ve küf tutma görülmez. Böcek ve mikroorganizmalar tarafından etkilenmez. Olası yangın durumunda A1 sınıfı yanmaz yalıtım malzemesi olduğundan, 250 dereceye kadar yanmayan dayanıklı bir malzemedir.

Taşyünü;

bazalt taşının 1500 derecelerde eritilmesiyle elyaf halinde üretilen malzeme, yüzde 97 elyaf oranıyla, ısı, ses ve yangın güvenliği amacı ile kullanılır. Her çeşit çatılarda kullanabilir olması özelliğiyle, en iyi çatı yalıtım malzemeleri arasında yer almaktadır. 1000 derece sıcaklığına kadar dayanıklı, elyaf yapısından dolayı titreşimleri absorbe eden, buhar geçirgenliği olan ve suya maruz kaldığında itici özelliği olan taşyünü, sıklıkla tercih edilmektedir.

Ekstrüde polistren (XPS);

Kapalı gözenekleri sayesinde homojen yapıdadır ve uzun ömürlüdür. Kullanım sıcaklığı -50 ile +75 derece arasındadır. Alev tutmaz ve yürütmez özelliğiyle B1 yangın sınıfındadır.

Ekspande polistren (EPS); 

Isı iletkenlik derecesi 0,035-0,040 arasındadır. Yangın sınıfı B1’dir.

Sprey poliüretan köpük;

En yüksek 110 derece kullanımı olan malzeme, B2 yangın sınıfındandır. Alev yürütmez. Sağladığı uygulama kolaylığının yanı sıra; ısı köprüsü oluşumunu önler, ses yalıtımı sağlar, böcek vb. barındırmaz. Su teması halinde çürüme yapmaz. Bütün malzemelerle çok iyi aderans sağlar, kimyasallara dayanıklı bir malzemedir.

Yapılacak çatı yalıtımının, işinde uzman bir ekip tarafından yapılması, yaşanabilecek ve tekrarlayabilecek sıkıntıların önüne geçilmesi açısından son derece önemlidir.