Evlerimizin en çok keyif aldığımız bölümlerinden biri olan teraslarımız, yoğun yağışlar nedeniyle meydana gelen sızma ve akma problemleriyle, bizlere sıkıntılı zamanlar yaşatabilmektedir.

Teras su yalıtımı uygulaması yaptırırken tercih edeceğimiz izolasyon şirketinin;

  1. Uygun malzeme,
  2. Uygun zaman,
  3. Uygun işçilik, kriterlerini ön planda tutması, güzel sonuçlar almamızı sağlar.

Teras Su Uygulaması Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. Ana betona yapılmayan su yalıtım uygulamaları, teras su yalıtımında yapılan en yaygın hatalardan biridir. Maliyeti ve süreci düşük tutmak için, gerekli olduğu halde, mevcut kaplamanın üzerine yapılan teras su yalıtım uygulaması maalesef beklenen sonucu veremeyip, kısa zamanda akma tekrarı yaşanmaktadır.
  2. Ana betona yapılan teras su yalıtımına, eğim verilmemesi, yağış suyunun süzgeçlere ulaşamayıp, yüzeyde kalmasını ve bekleyen suyun zamanla deformasyona sebep olmasına neden olur.
  3. Teras su yalıtımında uzun süreli ve kalıcı çözümler için, yalıtımın uygulandığı katmana ‘’eğim betonu’’ yapılması şarttır.
  4. Su yalıtım süzgeçleri; hem teras yüzeyindeki suyu, hem de yalıtım katmanındaki suyu tahliye edecek şekilde konumlandırılmalıdır.
  5. Terasta bulunan köşe noktaların yalıtımının dikkatli ve detaylı yapılması son derece önemlidir. Sızdırmayı önlemek için pah bandı ve köşe pah uygulaması yapılmalıdır.
  6. Terasların çıkış kapılarının önüne bir set veya yükselti konulması şarttır. Estetik kaygı güdülerek konulmayan set, çıkış kapı kısmına pah bandı uygulaması yapılamadığından, yağış sularının kapıdan içeri sızıntı ve akma yapmasına neden olur.

Teras su yalıtımı uygulamasına başlamadan önce, detaylı bir zemin etüdü yapmak, bize uygulamayı ne şekilde yapmamız konusunda yol gösterir. Yapılan detaylı incelemenin ardından, teras su uygulamasını, mevcut olan zemin kaplamanın üzerine mi yoksa altına mı yapmalıyız sorusunun, sonucuna varılır.

Kaplama(fayans) Üstü Teras Su Yalıtımı Uygulaması

Teras su yalıtımı uygulaması yapılacak zeminin, mevcut kaplaması sağlam ve sıkıntısız ise söküp, maliyeti arttırmaya gerek yoktur. Sadece süpürgeliklerin sökülüp, bu kısımların dayanıklılığının ve sızdırmazlığının iyileştirilmesi amacıyla pah bandı ve köşe pah uygulaması yapılmalıdır.

Zemin detaylı kontrolden geçirildikten sonra, tüm yüzey ve parapetlere astar uygulaması yapılır. Kuruyan astardan sonra ise teras zemini, su yalıtım uygulamasına hazırdır.

Kaplama(fayans) Üstü Teras Su Yalıtımında Dikkat Edilmesi Gerekilenler?

Teras su yalıtım uygulaması yapılacak zeminin, mevcut kaplaması dönülmez şekilde tahrip olmuş ise sökülmelidir. Yüzeyde kalan çimento, akrilik ve poliüreten gibi alt kaplama malzemeleri, mekanik ve kimyasal yöntemlerle kazınmalıdır. Ana betona ulaşıp, tamirat gerektiren yer ve köşeler detaylıca onarılmalıdır. Yine köşeler ve pahlar dikkatle elden geçmelidir.

Uygun teras su yalıtım malzemeleri seçilerek, tüm yüzeye en az iki kat halinde uygulanmalıdır. Özellikle çimento esaslı yalıtım ürünleri kullanıldığında, her bir katın uygulanması, bir önceki kata dik doğrultuda olmalıdır.

Sonrasında yalıtım malzemesinin üzeri karar verilen kaplama malzemesiyle, uygun, dayanıklı yapıştırıcı ve derz dolgu seçilmelidir.

Teras su yalıtımı uygulaması yaptırdıktan sonra tekrar akma ya da sızma olmasının iki sebebi olmaktadır.

İlki; yoğun yağmur ve kar yağışı, olağan üstü hava şartları,

İkincisi ise; uygulamanın eksik ve yanlış yapılmasıdır.

Mevsim şartlarının ağır geçmesi, bizim elimizde olan bir durum değildir. Ama yanlış uygulanan yalıtım, sıkıntılı süreçlerin tekrar yaşanmasına sebep olur. Bunun önüne geçmek için; terasınızı doğru ve ehil bir ekibe teslim etmeniz önem arz etmektedir.

Gökçe İzolasyon olarak biz, gereken tüm çalışmayı en iyi ve en ince şekilde detaylandırarak, sizlere layık olduğunuz hizmeti vermek için varız.