Gökçe İzolasyon olarak çeşitli yalıtım ve mantolama sistemlerimizle sizlere hizmet vermekteyiz. Vizyonumuz hizmetimizin kalitesi, misyonumuz müşterilerimizin memnuniyetidir. En kaliteli ürün çeşitleri ve usta işçilikle sunduğumuz hizmetimiz sektör standartlarını yükseltmektedir.

 

Cephe mantolama nedir?

Cephe mantolama; binaların dış yüzeyinin, mevsim şartlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını önlemek esas alınarak, nemden, yangından, gürültüden ve diğer dış etkilerden binayı korumak maksadıyla dış yüzeye uygulanan bir kaplama tekniğidir.

Cephe mantolama; ülkemizde son yıllarda giderek yaygınlaşmaktadır ve 2011 yılında binalar için zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesinin, alınması için şart koşulduğundan, henüz inşaat halindeyken binalara uygulanmaktadır. Eski binaların da yenilenmede önceliği, eskiyen yüzeylerin değişimine ve enerji tasarrufuna sağladığı katkıdan dolayı cephe mantolamadır.

 

Cephe Mantolamanın Faydaları Nelerdir?

Cephe mantolama sayesinde, bina tüm dış etkenlere karşı korunduğundan, binanın ve iç-dış tesisatının kullanım ömrü uzar. Yine yapılan uygulama neticesinde; kışın sıcak havanın, yazın serin havanın dışarıya çıkmasına olanak kalmaz. Bu sayede hem doğalgaz enerjisinin hem de klimadan kaynaklı elektrik enerjisinin daha az kullanımı mümkün olur. Gelen faturalar cep yakmaz, can sıkmaz. Mantolama uygulaması; nem, rutubet ve küf oluşumuna imkan vermez, bina içi hava kalitesi bozulmaz. Ateşe karşı dayanıklı mantolama ürünleri, olası bir yangın durumunda da bariyer görevi görür. Saydığımız fiziksel faydalarının yanı sıra, mantolama sayesinde dışarıdan gelen gürültüler büyük ölçüde azalır. Binanız daha sağlam ve daha estetik bir görüntüye sahip olur.

 

Cephe Mantolama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. Mantolama yapılacak yüzey, sıvalı, temiz, kuru ve sağlam olmalıdır. Varsa kabaran ve çatlayan bölümler, onarılıp, uygulamaya hazır hale getirilmelidir.
 2. Mantolama yapılacak cephede bulunan, klima dış ünitesi, su iniş boruları, panjur ve kablo gibi detaylar sökülmelidir. Uygulama sonrası tekrar takılmalıdır.
 3. Mantolama uygulaması, 5 ila 35 sıcaklık derecesi aralığında yapılmalıdır. Yağmur, şiddetli rüzgar ve direkt güneş ışığında yapılmamalıdır.
 4. Çimento esaslı ısı yalıtım yapıştırıcıları tercih edilmelidir.
 5. Mantolama sisteminin düzgün ve sorunsuz ilerlemesi için, uygulamaya su basman profiliyle başlanmalıdır. Su basman profilinin kalınlığı, kullanılacak ısı yalıtım levhasına göre seçilir.
 6. Uygulama da yapılan ince işçilik kalitesi, iyi bir mantolama olması açısından çok önemlidir.
 7. Yapıştırma harcı iyice kuruduğunda dübelleme sistemine geçilmelidir. Bu işlem, ek bir tutunma emniyeti sağlamaktadır ve gereklidir.
 8. Binanın dış yüzeyindeki köşelerine mukavemeti arttırmak ve de düzgün köşeler elde etmek için fileli köşe profilleri kullanılmalıdır.
 9. Astar uygulamasından önce yüzey, sıva filesiyle kaplanıp, tekrar ince kat sıvayla pürüzsüzleştirilmelidir.
 10. Dekoratif kaplama yapılmadan önce, astar uygulamasının yapılması; dekoratif kaplamanın çatlamaması için son derece önemlidir.
 11. Astar iyice kuruduktan sonra, çimento esaslı dekoratif kaplama dikkatle, hızla ve yeterli sayıda işçiyle uygulanmalıdır. Yine ince işçilik bu aşamada önem arz etmektedir. Hazır dekoratif kaplamaların uygulanmalarında boyaya ihtiyacı yoktur ama çimento bazlı dekoratif kaplamalar, uygulandıktan sonra kurumalı, kuruduktan sonra da kat kat boya uygulanmalıdır.

 

Mantolama Çeşitleri Nelerdir?

Uygulandığı yüzeylere göre adlandırılan çeşitleriyle aşağıdaki gibidir;

 1. Dış cephe mantolama
 2. İç cephe mantolama
 3. Ortadan mantolama
 4. Döşemelerde mantolama
 5. Çatılarda mantolama

Kullanılan malzemeye göre adlandırılan çeşitleriyle aşağıdaki gibidir;

 1. Eps mantolama
 2. Neopar uygulama
 3. Xps uygulama
 4. Taş yünü mantolama.

Gelişen teknolojiyle; her sektörde olduğu gibi bu sektörde de gün geçtikçe daha verimli ürünler ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan ürünler; hayatımızın en temel gereksinimi olan ev ve iş yerlerimizde konfor alanımızı arttırmaktadır. Bu konfor alanın içinde olmak için bizlere düşen, güncellenen malzeme ve uygulamaları takip ederek, ihtiyaçlarımıza göre onlardan faydalanmaktır.